Benőtt köröm leggyakrabban a nagylábujjakon fordul elő, ritkábban azonban bármely lábujj körmét érintheti. Gyakran a köröm mindkét oldala gyulladt. A körömbenövés oka a beforduló, éles körömszél és a környező lágy szövetek kapcsolatából eredő gyulladásos reakció.
A kiváltó tényezők a következők lehetnek: szűk cipő vagy munkavédelmi cipő viselése, sérülés, helytelen körömvágási szokások. Az állandó nyomás következtében kialakuló gyulladásos sarjszövet fájdalmasan lüktető, vörös, vérzésre és nedvezésre hajlamos „vadhús”, mely igen fájdalmas, és napi problémát okoz a harisnya- és cipőviselésben.
A körömbenövés folyamatát gyakran gombás fertőzés is kísérheti, melynek kezelése szintén fontos feladat a tartós gyógyulás szempontjából. A benőtt köröm bőrsebészeti kezelése előtt – ha jelentős gyulladás észlelhető – célszerű az érintett lábujjakon gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő szerek néhány napi alkalmazása és kényelmes lábbeli viselése.
Klinikánkon a benőtt köröm bőrsebészeti eltávolításának alapelve a panaszok mihamarabbi megoldása mellett a lehető legszebb gyógyulási eredmény elérése. Ennek érdekében a biztonsággal meghatározható legkisebb kimetszést alkalmazzuk finom eszközök használatával, majd nagy hangsúlyt fektetünk a gyógypedikűrös gondozásra. Ilyen módon a legnagyobb eséllyel elkerülhető az egyébként oly gyakori kiújulás.
A műtét során helyi érzéstelenítést követően a benőtt köröm szélét, vagy széleit vékony csíkban eltávolítjuk, majd a gyulladásos sarjszövetet, a „vadhúst” is eltávolítjuk. A köröm termelődéséért felelős matrix-sejteket lehetőség szerint nem roncsoljuk, hogy gyógyulás után ép köröm nőhessen (a körömágy elroncsolása egész életre szóló deformitást hozna létre).
A kiújulás elkerülését a gyógypedikűrös gondozás biztosítja, mely néhány hetente fájdalommentes eljárás keretében az ideális útra tereli a köröm növekedését – szükség esetén akár speciális segédeszköz felhelyezésével.
A benőtt köröm eltávolítását követő napon a kötést kamillával le kell áztatni, és Betadine oldattal beecsetelni. Néhány napig antibiotikum tartalmú kenőcs helyi használata is javasolt. A 3. naptól otthon, ahol elkerülhető a seb szennyeződése, kötés nélkül is hagyható (éjszaka ne legyen fenn kötés).
A gyógyulás ideje kb. 3 hét, melyet befolyásolhat a gyulladásos folyamat kiterjedése és az esetlegesen fennálló alapbetegségek – pl. cukorbetegség vagy érszűkület. A körömnövekedés helyes útra terelését a gyógypedikűrösnél általában 3 hét múlva célszerű elkezdeni.
Telefonon a +36 30 554 08 48-as, vagy +36 42 787 955-ös számokon, e-mail-ben pedig az office@dermaart.hu címen jelentkezhet be a klinikánkra. A megadott elérhetőségeken kérjük, hogy a recepciót keresse.